Czy malaria wróci do Europy Północnej (Dział Zagraniczny Podcast#126)

4

Gościni: dr Aneta Afelt

Pół roku temu Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła pierwszą szczepionkę przeciw malarii, co daje wielkie nadzieje w walce z chorobą zabijającą pół miliona ludzi rocznie. Ale równocześnie jej zasięg występowania ciągle się rozszerza. Czy ocieplanie się klimatu sprawi, że po kilkudziesięciu latach przerwy wróci do Europy?

O walce z malarią opowiada dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Badawczego Rozwoju w Montpellier.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

4 KOMENTARZE

 1. Zastanawiałem się dlaczego specjalistka od chorób zakaźnych nazywa zarodźca malarii „robakiem”. No cóż, takie rzeczy się dzieją jak hydrolog bierze się za biologię. Aż chce się zanucić „Rosną w Polsce domy z czerwoniutkiej cegły, domy wznosi piekarz bo w tej pracy biegły…”

 2. Tu Aneta Afelt. W trakcie naszej rozmowy z Redaktorem prowadzącym Dział Zagraniczny padło sformułowanie, które w dyskusji odniesione tylko do malarii jest nieprawdziwe i niepoprawne – moja wypowiedź jest stanowczo nazbyt ogólna i „obrazowa”. Malaria jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez pasożyt Plasmodium (w j. polskim – zarodziec), który należy do pierwotniaków. Cykl rozwojowy malarii jest dość dobrze rozpoznany, ws szczegółów odsyłam tu: https://www.cdc.gov/malaria/about/biology/index.html
  Za zbyt daleko idące uproszczenie, w dodatku wprowadzające w błąd (i to merytoryczny!) przepraszam.
  Z pozdrowieniami, Aneta Afelt
  (geograf, w tym również przez kilka lat pracy naukowej hydrolog)

 3. Problemem jest w tym przypadku wybór tematu przez Redaktora. Zaprosił Pan specjalistkę od modelowania ilościowego różnych zjawisk: kiedyś lessów a ostatnio wirusów. Ta osoba mogłaby z pewnością opowiedzieć o modelowaniu matematycznym pandemii Covid-19, tym bardziej że ma na tym polu niewątpliwe zasługi. Natomiast przy całym szacunku do osiągnięć w badaniach ilościowych o ważnych i trudnych tematach jak malaria należy rozmawiać ze specjalistami. Prawdziwa specjalistka od malarii przyłapana na błędzie nie odpowiedziałaby pierwszym wynikiem z wyszukiwarki. Prawdziwa specjalistka sprostowałaby tytuł: malaria już jest w Europie i każda stacja krwiodawstwa może poinformować na jakich konkretnie terenach.

  Panie Redaktorze, deklarowanym przez Pana celem jest stworzenie rzetelnego i dostępnego bezpłatnie źródła informacji o świecie. Ten cel jest godzien największej pochwały i jeżeli krytykuję konkretny odcinek to tylko po to żeby poziom tych podcastów był możliwie wysoki. W tym przypadku uważam że muszę zwrócić uwagę na częsty błąd. Epidemiologia dziedziną w której badania jakościowe i ilościowe mają równe znaczenie, kiedy mówi się tylko o jednej stronie informacja nie zasługuje na miano rzetelnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here