Czemu Barbados zrywa z Elżbietą II (Dział Zagraniczny Podcast#070)

12

Gość: Bartosz Wójcik

Z 16 państw, których głową jest formalnie brytyjska królowa, 8 znajduje się na Karaibach. Jedno z nich, Barbados, w listopadzie przegłosuje zastąpienie Elżbiety II prezydentem – a podobne pomysły zgłaszają politycy z sąsiednich wysp, np. Jamajki. Dlaczego monarchia ma w regionie coraz niższe notowania?

O zmieniających się relacjach Karaibów z Wielką Brytanią opowiada Bartosz Wójcik: członek Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, autor monografii „Afro-Caribbean Poetry in English: Cultural Traditions (1970s-2000s)”.

Zdjęcie do grafiki autorstwa Bartka Murackiego.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

12 KOMENTARZE

 1. Bardzo proszę podać nazwę i jeszcze raz autora książki z 2013 roku, wspomnianej w podcaście.

 2. 34 min: o co chodzi z tą zmianą w zakładaniu konta w UK po 2012? Pytam z ciekawości bo sam mam konto zakładane w UK jako młociak sprzed lat (jakoś w 2009 r.), w sposób równie kombinowany, będąc na saksach :))
  Pozdrowienia, świetny materiał jak zwykle

 3. To w żaden sposób Ciebie nie dotyczy, bo Wielka Brytania otworzyła rynek pracy dla nowych członków UE od razu po rozszerzeniu w 2004 r., więc pracując na wyspach pięć lat później miałeś do tego pełne prawo.

 4. Mówienie o zabójstwie Jorge’a Floyda to nieporozumienie. „Śmierć Jorge’a Floyda” to właściwe określenie. Ewentualnie „samobójstwo Jorge;a Floyda” biorąc pod uwagę ilość narkotyków w organizmie. Wstyd panie Wójcik.

 5. jaesus:

  Wstyd, to usprawiedliwianie przez ciebie zamordowania innego człowieka – z czego pewnie zdajesz sobie nawet sprawę, wstydząc się podpisać imieniem i nazwiskiem.

  adas:

  „Small Axe”, ale to na HBO.

  Pzdr

 6. Maćku, zrozum, że jest różnica pomiędzy śmiercią, a zabójstwem. Z tego co wiem policjant wykonujący czynności nie został skazany. Wokół postaci George’a Floyda jest dużo kontrowersji, między innymi to, że miał w organizmie niebezpiecznie duże ilości nielegalnych substancji odurzających. W tych okolicznościach, nazywanie policjanta zabójcą jest poważnym oskarżeniem. Miałem nadzieje, że jako osoba podająca się za dziennikarza będziesz bardziej obiektywny.

  Przejrzałem kilka stron z komentarzami i nie widziałem żeby ktokolwiek podpisywał się tu imieniem i nazwiskiem. Zarzut, że tego nie zrobiłem z poczucia wstydu wydaje się być tylko słabym chwytem erystycznym.

  Lubię Twoje podkasty. Kawał dobrej roboty.

 7. Jeżeli ktoś pisze generalne uwagi do tematu, bez względu na to są polemiczne, czy nie, to sprawa podpisu jest bez znaczenia. A jeżeli pisze personalne „Wstyd panie Wójcik”, to powinien mieć odwagę się podpisać.

  Floyd mógłby mieć w organiźmie i połowę narkotyków z miasta, a i tak jest jest to bez znaczenia dla podstawowego faktu w tej sprawie, czyli że szkolony z prawidłowego obezwładniania funkcjonariusz klęczał mu przez X minut na szyi, przez co mężczyzna zmarł. Chwytem erystycznym jest właśnie odwoływyanie się do ewentualnego skazania lub nie, które w systemie amerykańskim jest tak miarodajne, że nagrani na filmie mundurowi oprawcy Rodneya Kinga zostali uniewinnieni, funkcjonariusz, który przed kamerami udusił Erica Garnera został uniewinniony itd.

 8. Jaesus,
  Proces w sprawie zabójstwa Jorge’a Floyda dopiero się toczy. Trzeba poczekać na wyrok.

 9. Super to zestawienie dwoch stron roszczacych sobie prawa do odszkodowania o niewolnictwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here