Skąd w Korei Południowej wielka popularność sekt (Dział Zagraniczny Podcast#052)

2

Gość: Roman Husarski

W Seulu na proces czeka Lee Man-hee, przywódca kontrowersyjnego kościoła, odpowiedzialnego za najwyższy przyrost zachorowań na koronawirusa w Korei Południowej. Podobne grupy religijne od lat zyskują w tym kraju członków i wpływy, mimo że są zamieszane w potężne skandale, które niedawno zaprowadziły głowę państwa do więzienia. A równocześnie tylko niecała połowa obywateli deklaruje się jako wierząca – skąd więc ta niezwykła popularność?

O specyfice koreańskiej religijności opowiada Roman Husarski: analityk Instytutu Boyma, doktorant w Instytucie Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i autor bloga wloczykij.org

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

2 KOMENTARZE

  1. Nie rozumiem, dlaczego rozmówca uznaje fakt, że Świadków Jehowy spotykają konsekwencje za nieprzestrzeganie prawa kraju, którego są obywatelami, za przejaw nietolerancji religijnej. Zwłaszcza w kotekście tego, jak poważnie Korea podchodzi do kwestii służby wojskowej, i jak rzadko idzie tu na ustępstwa.

    A już zupełnie abstrahując od tego, to akurat Świadkowie Jehowy to jest sekta w tym negatywnym znaczeniu tego słowa, tzn. grupa destrukcyjna, która swoim wyznawcom serwuje pranie mózgu, zastraszanie i inne miłe niespodzianki.

  2. Coś niesamowitego. Tyle informacji skondensowanych w zaledwie godzinę – i jeszcze masa wątków pobocznych, przy których widać, że z każdego można by stworzyć odrębną audycję. W sumie po tych informacjach o niedawnej historii i aktualnym stanie religii w Korei można nagle zobaczyć zupełnie nowe konteksty niektórych filmów, czy nawet komiksów, pisanych przez autorów z tamtego regionu. Ot, drobiazgi w tle, które umykały ze względu na różnice kulturowe, a nagle uzyskują nowe znaczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here