Kontrakt ważniejszy niż miłość, czyli jak się bierze ślub w Omanie (Dział Zagraniczny Podcast#003)

15

Gość: Agata Romaniuk

Oman w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przeszedł prawdziwą podróż w czasie z niemal średniowiecza do nowoczesności. Jeszcze w 1970 r. w całym kraju było tylko 10 km utwierdzonej drogi, telewizja i radio były zabronione, działały tylko trzy szkoły podstawowe. Ale sułtan Kabus, który przejął wtedy władzę w zamachu stanu, zamienił je w jedno z najbogatszych państw świata i wprowadził szereg przełomowych reform.

Żadna grupa społeczna nie skorzystała na nich tak, jak kobiety. Do rewolucji aż 88 proc. z nich było analfabetkami, a dziś stanowią ponad połowę studentów w kraju i mogą pracować w każdym zawodzie, jaki sobie wymarzą. Mimo to, większość z nich woli rolę niepracującej żony, której przywileje i obowiązki są ustanawiane wcześniej w szczegółowym kontrakcie ślubnym.

O niejednoznacznym życiu intymnym Omanek opowiada Agata Romaniuk: reporterka i autorka książki „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu”.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

15 KOMENTARZE

 1. Fascynująca rozmowa. Czy planuje Pan zamieszczać odcinki także na platformie Podcasty Google? Pozdrawiam, Kamil

 2. Tak, tylko mam problem z dodaniem ich na tę platformę, ale mam nadzieję, że uda się to niedługo rozwiązać.

  Pzdr

 3. Do momentu tego wywiadu moja wiedza o Omanie zaczynała się i konczyla na położeniu geograficznym tego kraju. Bardzo ciekawa rozmowa, aż mam ochotę sięgnąć po książkę pani Agaty.

 4. Koniecznie, bo to świetna książka i jest w niej znacznie więcej, niż tylko to, o czym rozmawialiśmy.

 5. Świetna rozmowa – książkę na pewno przeczytam. Gratuluję rewelacyjnego doboru rozmówców. 🙂

 6. Byłem w Omanie przez 3 tygodnie przemierzając ten kraj wzdłuż i wszerz. Ten świetny wywiad uświadomił mi wiele różnych rzeczy, o których nie miałem pojęcia. Gratulacje i oby tak dalej. Michał

 7. Wspaniały wywiad i ogólnie cały podcast. Ciekaw jestem czy jest ponownie porozmawiać teraz gdy juz dosżło do śmierci sułtana? Wielkie gratulacje za stronę i podcast. Wreszcie coś na poziomie bez ograniczenia wynikajcego z uwarunkowań rynkowych.

 8. Aż się zasmuciłam, jak właśnie się dowiedziałam, że sułtan już nie żyje. Super odcinek! Cieszę się, że trafiłam na ten podcast po Twoim wywiadzie u Dominika Juszczyka. Pozdrawiam!

 9. Faktycznie, zmarł kilka miesięcy po naszej rozmowie – wielka strata dla Omanu, ale było to niestety przewidywalne.

  Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam!

 10. Znakomity odcinek. Uwielbiam problematykę społeczna, inne kultury. Szukam takich odcinków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here