Skąd w birmańskim buddyzmie tak wiele przemocy (Dział Zagraniczny Podcast#097)

12

Gość: dr hab. Michał Lubina

Choć na Zachodzie buddyzm cieszy się opinią religii pokoju, to w kraju z największą ilością mnichów na liczbę wiernych ma ona dużo brutalniejsze oblicze. Najbardziej znani duchowni kilka lat temu zachęcali armię do ludobójstwa i rozgrzeszali z niego żołnierzy, a dziś wspierają juntę wojskową w represjach.

O źródłach nacjonalizmu w birmańskiej tradycji buddyzmu opowiada dr hab. Michał Lubina z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

12 KOMENTARZE

 1. Dzięki, kapitlana rozmowa. Może jest szansa na materiał nt. radykalizacji buddyzmu na Sri Lance?

 2. ZA idiotyzmy w postaci „ministra, goscini itd.” przestalem sluchac i skasowalem swoj patronite co kazdemu polecam.

 3. Co za gość!! Pan dr Michał zna temat, jakby sam pisał historię Birmy!
  Więcej doktora Lubiny!

 4. Kuba:
  Nie, raczej nie, a przynajmniej nie teraz – nie chciałbym dwóch tak do siebie przystających tematów robić w krótkim czasie, więc jeżeli w ogóle, to dopiero w bliżej nieokreślonej przyszłości. Miałem w ogóle o Sri Lance nagrać odcinek poświęcony czemuś zupełnie innemu tematowi, ale na razie nie możemy się spotkać z rozmówcą ze względów covidowych.

  A co do reszty, to doktor Lubina oczywiście jeszcze w tym podcaście powróci, ale dopiero za jakiś czas, są też inne kraje niż Birma do przerobienia. 😉

 5. Genialna rozmowa, dużo informacji nie tylko o buddyzmie w Birmie ale tez w ogóle.
  Po raz kolejny uważam, że to co Pan robi jest wspaniałe bo porusza tematy nieoczywiste, nie z głównego nurtu, ale bardzo interesujące i rozwijające światopogląd.
  Pierwszy raz od roku postanowiłem skomentować bo dojrzałem do tego żeby tez wesprzeć.
  Podziwiam i czekam na kolejne tematy.

 6. Wow! Wyjątkowo mądra i interesująca rozmowa. Dla mnie całkowicie nowy temat, do tej pory nie miałam świadomości o istnieniu przemocy wśród mnichów i to jeszcze na taką skalę! Bardzo dziękuję za przekazaną wiedzę i poszerzenie horyzontów.

 7. To nie Adidas tylko Bata. I ogólnie czy ten Pan tak naprawdę szybko mówi czy dźwięk na Podcast tak jest odtwarzany?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here