Czemu Turcja tonie w teoriach spiskowych (Dział Zagraniczny Podcast#031)

7

Gość: Adam Balcer

Tajne bractwa, kręgi wtajemniczenia, służby mundurowe próbujące przejąć władzę. Brzmi jak scenariusz serialu sensacyjnego? Bo tak jest, tylko że w Turcji jego producenci sami zostali oskarżeni o uczestnictwo w prawdziwym puczu wojskowym sprzed czterech lat. Choć się nie udał, to od tamtej pory dziesiątki tysięcy osób padło ofiarami czystek politycznych, a polowanie na czarownice podsycają teorie spiskowe, np. wizja doradcy prezydenta, że zagraniczni kucharze w lokalnych programach telewizyjnych to szpiedzy.

O przyczynach, dla których Turcy wszędzie widzą spiski i co to ma wspólnego z Olgą Tokarczuk, opowiada Adam Balcer z Kolegium Europy Wschodniej.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

7 KOMENTARZE

  1. W moim odczuciu zbyt wiele jest polityki w tym odcinku, przez co troszkę ciężko przez niego przebrnąć. Naprawdę trzeba się znać na realiach tureckich, żeby zrozumieć to, o czym mówi Pan Adam Balcer. Troszkę bardziej taki wykład z historii i politologii, niż to do czego przywykłem przy poprzednich rozmowach. Ale oczywiście ciekawe jak zawsze.

  2. Zadaniem odcinka było wyjaśnienie skąd ogromna popularność teorii spiskowych w Turcji i bez dużej ilości polityki nie dałoby się tego po prostu wyjaśnić. Jestem jednak zdania, że Adam Balcer naprawdę zwięźle przedstawił wątki, które w rzeczywistości są sto razy bardziej rozległe i skomplikowane. 😉

    Pzdr

  3. Bardzo dobry odcinek podcastu! Podobnie jak poprzednie, których słuchałem. Bardzo dobra robota się tu odbywa.

  4. Fantastyczny wywiad! Pan Adam Balcer ma ogromną wiedzę i można go słuchać bez końca. Bardzo dobry ogląd skomplikowanej tureckiej rzeczywistości. Brawo dla prowadzącego za trafne pytania i komentarze. Jak zawsze świetnie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here