Więcej nie znaczy lepiej, czyli dlaczego nowe lasy nie zastąpią tych pierwotnych (Dział Zagraniczny Podcast#017)

2

Gość: Wojciech Doroszewicz

W tym roku pożary spustoszyły nie tylko wielkie obszary Amazonii, ale również lasów w Afryce Środkowej, na Indonezji, Syberii, a nawet Arktyce. Mimo tych kataklizmów, planeta się zieleni, bo miliardy nowych drzew sadzą Chiny, Indie, czy Australia. Problem w tym, że te nowo stworzone ekosystemy nie są w stanie wchłonąć tak wielkich ilości dwutlenku węgla, jak coraz szybciej znikające lasy pierwotne. Na osiągnięcie porównywalnej z nimi dojrzałości, obecne nasadzenia będą potrzebowały od 300 do 500 lat.

O tym, jak ważne są dla ludzkości lasy pierwotne, opowiada Wojciech Doroszewicz: przyrodnik z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz członek Fundacji Terra Brasilis.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

2 KOMENTARZE

  1. A czy te pożary zostały już ugaszone? Może ktoś z Państwa wie jak wygląda sytuacja z pożarami w innych regionach świata o których słyszeliśmy w tym roku: Syberia, Środkowa i Wschodnia Afryka, Arktyka.. Do jakiego stopnia zostały one ugaszone?

  2. Przepraszam, nie zauważyłem wcześniej tego komentarza, więc odpisuję z pewnym opóźnieniem.

    W większości zostały one wygaszone lub wygasły samoistnie (jeżeli mówimy o Amazonii), bo skończył się okres wypalania pod uprawy. Jeżeli chodzi o inne części świata, to warto pamiętać o odwróceniu pór roku na półkulach, czyli np. w północnych Indiach wypalanie rusza z grubsza pod koniec listopada. Więc jest to sprawa bardziej cykliczna, niż incydentalna.

    Pozdrawiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here