Czemu mafia kradnie plaże, czyli piasek cenniejszy od ropy (Dział Zagraniczny Podcast#012)

6

Gość: Paulina Wilk

Piasek stał się niezbędną częścią naszego życia. Jest głównym kruszywem w produkcji betonu i asfaltu, powstają z niego części w laptopach i telefonach komórkowych, bez niego nie powstaną szyby, żarówki czy porcelanowe umywalki. Znajdziemy go nawet w silikonie podtrzymującym naszą bieliznę. Gdyby rozsypać koło siebie wszystkie ziarenka zużywane w ciągu roku, to przykryłyby całe Niemcy oraz część Danii, a wraz z postępującą urbanizacją zapotrzebowanie wciąż rośnie. Efekty?

Na Karaibach bandyci potrafią pod osłoną nocy ukraść całą plażę. Koryta największych indyjskich rzek są już niemal całkowicie ogołocone z piasku przez lokalne mafie. Chiny wypompowują go z dna mórz przy pomocy gigantycznej pogłębiarki, która zabija florę i faunę oraz zmienia kierunek prądów.

O mało znanej, choć jednej z największych współczesnych katastrof ekologicznych, opowiada Paulina Wilk: redaktorka działu Kultura i Społeczeństwo w kwartalniku „Przekrój” oraz autorka książki „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii”.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

6 KOMENTARZE

  1. Są też coraz powszechniej stosowane w budownictwie (oraz paru innych gałęziach przemysłu), więc ich wartość rośnie.

  2. Podczas budowy autostrad i dróg ekspresowych w Polsce mamy bardzo często nadwyżki piasku (w projekcie nie bilansują się wkopy i nasypy – a wg. dobrych praktyk powinny). Wykonawcy budów upychają go gdzie mogą i oddają za bezcen lub wręcz szukają miejsc gdzie mogliby go zdeponować.

  3. Pierwszy podkast, który słuchałem i wręcz zdębiałem, że takie rzeczy się dzieją.
    Znakomita robota.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here