Skąd na anglojęzycznych Karaibach tak silna homofobia (Dział Zagraniczny Podcast#093)

8

Gościni: Małgorzata Wasilewska

Według wyliczeń ekonomistów, anglojęzyczne Karaiby mają co roku tracić 4,4 mld dolarów na niewykorzystanym potencjale turystycznym, który jest obniżany przez instytucjonalną homofobię. Choć miejscowe rządy odziedziczyły ją jeszcze po czasach kolonialnych, to dziś bronią jej jako własnego dziedzictwa.

O Karaibach odbiegających od turystycznych folderów opowiada Małgorzata Wasilewska: od 2020 r. ambasadorka Unii Europejskiej na Barbadosie, a w latach 2016-2020 na Jamajce.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

8 KOMENTARZE

 1. Pani nie jest do końca obiektywna w swoich wypowiedziach w których czuj wyraźnie jej prywatne poglądy zamiast obiektywizmu. Noe lubię słuchać takich ludzi.

 2. 1993 r, Polska: „Nie jest ważne, czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt – najważniejsze, aby Polska była katolicka. ” / minister Goryszewski.

  Teraz korupcja, zadłużenie, marsz w stronę dyktatury, ale najważniejsze żeby homoseksualiści mogli brać śluby.

  Czepianie się braku tematu LGBT wśród priorytetów jamajskich polityków, gdy w koło bieda, gwałty, gangi i przdmoc to „goryszewszczyzna” w lustrzanym odbiciu.

 3. 1 Dlaczego autor sili się na debilną nowmowę „gościnią”
  2 Dlaczego autor jak zawsze wpiernicza sie w slowa gosciowi ?
  3 Cala Unia w pigulce, swiat sie sypie, Chiny ekonomicznie wykupuje Afryke (potem pewnie karaiby) a jedynie co Unia moze to wyslania misji aby szkolila o prawach kobiet/LGBT
  4 W Jamajce wojsko na ulicy najwyzszy na swiecie wskaznik zabojstw (!) a wywiad , dlaczego tam nie lubia gejow -to zart jakis ?

 4. Wspaniały podcast jak zawsze – merytoryczny, ciekawy temat i adekwatny oraz interesujący gość

 5. Anonim:

  Każdy ma poglądy, przez które filtruje otaczającą go rzeczywistość i tak ją komentuje. Można się z jakimiś komentarzami nie zgadzać, ale nie ma sensu pisać o „braku obiektywizmu”, bo jest to sztuczne pojęcie – to zresztą ciekawy temat do podjęcia w jakimś przyszłym odcinku specjalnym.

  Łukasz:

  Świat (również Polska) ma to do siebie, że można poruszać więcej niż jeden temat i mogą to być również sprawy na co dzień traktowane drugorzędnie – Dział Zagraniczny od samego początku jest przestrzenią na takie właśnie rozmowy, więc oburzenie nie na miejscu.

  Eryk:

  Dziękujemy i pzdr.

 6. Doskonała rozmowa – nie chcę nudzić, ale, jak zawsze. Trollami proszę się nie przejmować – generalnie, każde medium, które staje się popularne i przebija do „mainstream’u” dostaje swoją dawkę albo sprzedajnych za 2 PLN od posta, albo naiwnych, co robią to samo, tyle, że za darmo 😉 Cena popularności…

  Na marginesie – za brak fałszywego symetryzmu i dbania, by „nie polaryzować followersów, bo wśród fanów masz i nazioli i transwersów” (cytując za pewnym raperem, krytykującym fałszywą neutralność wśród twórców opierających się na wpływach z wpłat lub reklam), podwajam miesięczną wpłatę. Nie dość, że treść najwyższej próby, to jeszcze przyzwoitość – a tego nam ostatnio, coraz bardziej, brakuje w najbliższym otoczeniu…

 7. Witam, zaintrygowało mnie to, że jedną z przyczyn przemocy jest kolonizacja, nieprzepracowana trauma kolonizacji. Czy mógłby Pan polecić jakieś źródła, gdzie mogłabym dowiedzieć się więcej na ten temat?

 8. „Gościni” to nie nowomowa. Proszę się doedukować i komentować merytorycznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here