Najkrwawszy konflikt, o którym nigdy nie słyszeliście, czyli dlaczego pasterze walczą z rolnikami na Sahelu (Dział Zagraniczny Podcast#005)

2

Gość: Jędrzej Czerep

Na początku lipca w starciach etnicznych w Mali zamordowano 23 osoby. W czerwcu w podobnej masakrze życie straciło 30 ofiar, choć nieoficjalnie doniesienia mówią nawet o 100. W marcu potwierdzona przez władze liczba zabitych wyniosła już 160. Takie pogromy od kilku lat zdarzają się na całym Sahelu, regionie biegnącym wzdłuż południowych obrzeży Sahary, a najczęściej biorą w nich udział (raz jako ofiary, raz jako sprawcy) Fulanie: prowadzący pół-koczowniczy tryb życia lud pasterzy.

Uzbrojeni w broń z arsenałów obalonego Muammara Kaddafiego, zradykalizowani przez wysłanników al-Kaidy i Państwa Islamskiego, w 2015 r. zostali uznani za czwartą najkrwawszą grupę terrorystyczną na świecie. W niektórych krajach oskarża się ich o prowadzenie wojny religijnej. Jeżeli jednak przyjrzeć się bliżej, to obraz wcale nie jest taki czarno-biały, a Fulanie często okazują się być kozłem ofiarnym płacącym za szybkie zmiany w regionie.

O przyczynach narastającego konfliktu etnicznego na Sahelu opowiada doktor Jędrzej Czerep, analityk do spraw afrykańskich z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

2 KOMENTARZE

  1. Czy planujesz może dodawać pisemne transkrypcje podcastów, na przykład dla któregoś poziomu na patronite? Wiem, że spisywanie jest pracochłonne i brzmię roszczeniowo.

  2. Nie brzmisz roszczeniowo, a ja bardzo bym chciał mieć transkrypcję – chociażby dla osób niesłyszących – ale na chwilę obecną nijak nie dam rady tego ogarnąć. 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here